Czyste powietrze - oddech dla Opola

logo opoleHerb Opole odwiedź nas na facebookuOdwiedź facebooka
menu boczne

Sotkanie w sprawie programu ochrony powietrza i planu działań krótkoterminowych w UM Opola

28/02/2018
Sotkanie w sprawie programu ochrony powietrza i planu działań krótkoterminowych w UM Opola

W dniu 28.02.2018r. w Wydziale Zarządzania Kryzysowego UM Opola odbyło się spotkanie dotyczące wdrożenia Planu działań krótkoterminowych, zawartego w Programie ochrony powietrza dla strefy miasta Opola przyjętego uchwałą Nr XXXVII/403/2018 Sejmiku Województwa Opolskiego z dnia 30 stycznia 2018r.


W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Straży Miejskiej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu oraz wydziałów Urzędu Miasta Opola biorących udział w realizacji i wdrażaniu zapisów Programu oraz Planu.

Przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa omówili zadania samorządu lokalnego zawarte w Programie oraz Planie. Ponadto omówiony został sposób sprawozdawania z realizacji przedmiotowych zadań. Ustalono, że Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, przy współpracy z poszczególnymi wydziałami i jednostkami, opracuje wykaz podmiotów i placówek, które należy powiadamiać o ogłaszanych ostrzeżeniach i alarmach zgodnie z PDK.

Ponadto dyskutowano o możliwościach i sposobach realizacji zadań wpisanych w Programie.

Ustalono, iż niezależnie od ogłaszanych ostrzeżeń czy alarmów, należy wypracować u dyrektorów jednostek oświatowych i opiekuńczych nawyk bieżącego kontrolowania stanu powietrza w mieście, by niwelować ryzyko narażania dzieci, młodzieży i osób starszych na oddziaływanie złej jakości powietrza na ich zdrowie.

Przedstawiciel Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa poinformował, iż zostały opracowane prognozy jakości powietrza i że wydział zorganizuje dla przedstawicieli szkół, przedszkoli i żłobków szkolenie w zakresie korzystania z dostępnych prognoz jakości powietrza.

Kawka
Strona internetowa dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu Miasta Opola, w ramach programu KAWKA
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu