Rozpoczynamy kampanię informacyjno-edukacyjną w zakresie ochrony powietrza, pokazującą korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z przeciwdziałania zjawisku niskiej emisji w 2023 r. w ramach kontynuacji działań Miasta Opole, programu "Czyste powietrze"
NASZ CEL
Zwiększenie świadomości mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych, na temat niskiej emisji, a także korzyści społecznych, środowiskowych, finansowych oraz prawnych, wynikających z minimalizacji ilości zanieczyszczeń pochodzących z gospodarstw domowych. Wskażemy mieszkańcom źródła informacji o aktualnej jakości powietrza w miejscu zamieszkania oraz parametrów jakości powietrza. Podpowiemy, jak oszczędzać energię a także przedstawimy przyjazne dla środowiska sposoby ogrzewania mieszkań.
Na kampanię będą składać się III eko-elementy tj.:
I - EKO STOISKO – Podczas Pikniku Rodzinnego – 17 czerwca (w godz. 13:00-19:00) na pl. Kopernika w Opolu
A na nim:
- WARSZTATY „KILOWATY ZABAWY”
Warsztaty te mają na celu poprzez zabawę wprowadzić uczestników w temat produkcji, wykorzystywania oraz magazynowania energii - WARSZTATY „MALOWANIE TOREB”
W trakcie zabawy tworzyć będziemy swoje unikatowe torby, które zastąpią nam siatki foliowe na zakupach - WARSZTATY „ŚWIECZKI SOJOWE”
W ramach warsztatów pokażemy jak zrobić atrakcyjną świeczkę sojową o zapachu ulubionych olejków eterycznych, która zastąpi nam świece parafinowe. Świeczki zostaną stworzone w słoikach po przetworach i z wosku sojowego, który jest w 100% naturalnym, nietoksycznym wyrobem, pozyskiwanym z ziaren soi. - WARSZTATY „BIBELOTY NA GAŁĘZI”
Jako alternatywę dla ozdób z tworzyw sztucznych, pokażemy, jak wykonać jedną z najpopularniejszych ozdób do naszych domów w stylu boho. t
Będą to ozdoby nawiązujące do "łapaczy snów" i "łapaczy wiatru", stworzone z odpadów, które każdy znajdzie w swoim | domu! Korzystamy także z elementów naturalnych, takich jak gałęzie, szyszki, piórka, masa solna, glinka samoutwardzalna czy makulatura.
- WARSZTATY „EKODONICZKI”
Udowadniamy, że są takie przedmioty, które możemy wykonać sami z przedmiotów, wydających się jedynie odpadami. Nie musimy iść do sklepu czy sięgać po telefon do sklepów online by zamówić następne plastikowe przedmioty - większość możemy wykonać samodzielnie ćwicząc naszą kreatywność i pomysłowość.
Z oczyszczonych puszek po konserwach, słoików, kartoników po mleku oraz butelek PET zrobimy stylowe doniczki na rośliny, w których wspólnie zasadzimy rośliny oczyszczające powietrze, takie jak np. skrzydło kwiat, bluszcz czy wężownica.
- GRA WIELKOFORMATOWA „BEZ STRACHU PO DACHU”
Gracze - samodzielnie lub w zespołach - muszą jak najszybciej dotrzeć na koniec planszy i odkręcić zawór, by do mieszkań znów popłynęło ciepło z sieci ciepłowniczej. Zadanie nie jest łatwe, bo do mety można dotrzeć, jedynie biegnąc po dachu!
Po drodze na graczy czekają liczne starcia z demonami, czyli pytania, rebusy i zagadki dotyczące niskiej emisji.
- D.O.M. – DEMONSTRATOR OGROMNYCH MOŻLIWOŚCI
Jak dużo dla ochrony środowiska możemy zrobić w naszych domach? Bardzo dużo! Domy i mieszkania mają olbrzymi potencjał w zakresie ekologicznych rozwiązań. Dzięki naszemu demonstratorowi krok po kroku, pokój po pokoju odkryjesz możliwości oszczędzania energii, niemarnowania wody, a także gospodarki odpadami. Jeden budynek, ale wiele scenariuszy ekologicznych działań! - KONKURS KOŁO FORTUNY „W KOŁO NISKIEJ EMISJI” / Atrakcja na scenie
Zabawa, w której sprawdzimy wiedzę uczestników. Tematyka zadań będzie dotyczyła niskiej emisji. Po zakręceniu kołem fortuny, czekają wyzwania: zagadka, kalambury, rebus, pytanie. Za dobre odpowiedzi i zaangażowanie zdobywa się nagrody - grę planszową „Bez strachu po dachu”. - PRELEKCJE NT. OCHRONY POWIETRZA I NISKIEJ EMISJI
Podczas wydarzenia dwukrotnie wygłosimy 8-10 minutową prelekcję nt. konieczności ochrony powietrza, sposobów na minimalizację ilości zanieczyszczeń, efektywności energetycznej, redukcji zużycia energii oraz proekologicznych sposobów ogrzewania.
Tematyka:
- niska emisja - przyczyny i rodzaje zanieczyszczeń,
- skutki niskiej emisji (środowiskowe, społeczne, zdrowotne, finansowe),
- sposoby proekologicznego ogrzewania, redukcja emisji zanieczyszczeń (ekologiczny transport, oszczędzanie energii)
- QUIZ O NISKIEJ EMISJI
Na scenie zorganizujemy quiz dla uczestników Pikniku, w którym zadamy im 10 pytań dotyczących niskiej emisji oraz ochrony powietrza. Dziesięć osób, które poprawnie odpowie na wszystkie pytania zostanie nagrodzonych, m.in. zestawem gier na temat ochrony powietrza. - AKCJA: SEGREGACJA!
Odpady często służą mieszkańcom jako źródło energii, co jest niezgodne z prawem oraz grozi karą grzywny. Będziemy o tym mówić prowadząc konkurs, polegający na sprawdzaniu zasad segregacji odpadów. Udział w konkursie zostanie nagrodzony zestawem ekogadżetów.
II – SPEKTAKLE EKOLOGICZNE / OD WRZEŚNIA DO PAŹDZIERNIKA 2023R.
W przedszkolach oraz klasach I-III szkół podstawowych wystawimy przedstawienie edukacyjne pn. „Na ratunek Czystolandii".
III – WARSZTATY „KILOWATY ZABAWY” / OD WRZEŚNIA DO PAŹDZIERNIKA 2023R
Warsztaty „Kilowaty zabawy" będą miały za zadanie uczyć poprzez zabawę. Zajęcia rozpocznie krótka prezentacja multimedialna dotycząca źródeł energii oraz wpływu ich wykorzystywania na środowisko. W prezentacji zostaną omówione zarówno źródła kopalne, jak i odnawialne. Po części teoretycznej prowadzący za pomocą zestawów dydaktycznych, zawierających m.in. panele fotowoltaiczne, wiatraki oraz ręczny generator prądu pokaże, w jaki sposób wytwarzana jest energia. Uczniowie w sposób praktyczny dowiedzą się też, w jaki sposób wytwarzana jest energia ze źródeł odnawialnych. Podsumowaniem zajęć będzie dyskusja na temat korzyści dla środowiska, wynikających z wykorzystania OZE oraz rozwiązanie zadań w przygotowanej na ten cel karcie pracy.
Chcąc być na bieżąco z działaniami realizowanymi w ramach kampanii warto zaglądać na stronę internetową: www.niskaemisjaopole.pl / profil miasta Opola na Facebooku / Fanpage PowietrzeOpole