Opublikowane na Czyste powietrze - oddech dla Opola (https://www.niskaemisjaopole.pl/)

Kiedy bardziej restrykcyjne normy zanieczyszczenia powietrza?

Polskie normy powietrza sprawiają, że mimo wysokich stężeń pyłów zawieszonych w 2018 r. w żadnym mieście wojewódzkim nie ogłoszono alarmu smogowego. W tym roku kryteria mają się zmienić.
Poziomy informowania i alarmowania społeczeństwa o ponadnormatywnym podwyższonym poziomie pyłów zawieszonych powinny być zbliżone do poziomów europejskich, bądź do poziomów, które zaleca WHO. Chodzi o to, by obniżyć progi zanieczyszczenia powietrza, przy których społeczeństwo jest informowane bądź alarmowane o wysokim stężeniu smogu. Tym samym, takie ostrzeżenia mogłyby być publikowane częściej niż obecnie.

Zgodnie z rozporządzeniem z 2012 r., w Polsce alarm smogowy ogłaszany jest po przekroczeniu średniodobowej wartości 300 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10. Poziom informowania w przypadku PM10 to 200 mikrogramów. Dla porównania w Czechach poziom alarmowy to 150 mikrogramów, na Węgrzech 100.
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów, a dla pyłu PM2,5 - 25 mikrogramów na metr sześcienny.
https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/kiedy-bardziej-restrykcyjne-normy-zanieczyszczenia-powietrza,121678.html?fbclid=IwAR31g_w8nfzcc3VL1vZcPyzvk0pOYg5g2n8pwzcayCGS7h98SCUEwhPg4d4
Adres źródła: https://www.niskaemisjaopole.pl/kiedy-bardziej-restrykcyjne-normy-zanieczyszczenia-powietrza/rz1