Czyste powietrze - oddech dla Opola

logo opoleHerb Opole odwiedź nas na facebookuOdwiedź facebooka
menu boczne

Monitoring wspomagający ocenę jakości powietrza w mieście Opolu

22/11/2017
Monitoring wspomagający ocenę jakości powietrza w mieście Opolu
Przypominamy, że mieszkańcy Opola mogą na bieżąco śledzić jakość powietrza w mieście. Od 12 maja br. działa monitoring wspomagający ocenę jakości powietrza, którego celem jest zbadanie zróżnicowania przestrzennego i czasowego zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście pyłem zawieszonym PM2,5 i PM10.
Na podstawie wskazań z sieci 17 czujników rozlokowanych na terenie całego miasta, informacji ze stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz matematycznego modelowania pomiarów –  określane są stężenia pyłów PM10 i PM2,5.
Wyniki bieżących pomiarów średniogodzinnych znajdziecie Państwo pod linkiem:  https://atmopolis.pl/luma/opole/public/map.php lub na stronie internetowej www.niskaemisjaopole.pl w zakładce „Stan powietrza w Opolu” → „Monitoring wspomagający ocenę jakości powietrza w mieście Opolu”.
Poniższa sześciostopniowa skala przedstawia średniodobowe wyniki pomiarów stężeń pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”) i odnosi się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie:

 

Po kliknięciu na symbol w konkretnie wybranej lokalizacji pojawi się „chmurka” zawierająca krótką informację na temat aktualnego stanu powietrza oraz znajdują się zalecenia dotyczące postępowania w przypadku przebywania na zewnątrz. Po wybraniu opcji „Więcej szczegółów” mają Państwo możliwość przeanalizowania szerszego zakresu danych, zarówno pod kątem sposobu uśrednienia (wyniki pomiarów średniogodzinne lub średniodobowe), jak i zakresu czasowego (bieżąca doba, bieżący tydzień, bieżący miesiąc, zakres dat) oraz wybrania formy wykresu, bądź tabeli.

 

 

Powyższy przykładowy wykres przedstawia średniodobowe stężenia pyłów PM2,5 i PM10 w okresie od 01.05.2017r. do 16.05.2017r. dla czujnika zlokalizowanego przy ul. Oświęcimskiej. Linia w kolorze zielonym obrazuje normę stężenia pyłu PM10, która średniodobowo nie powinna przekraczać wartości 50 µg/m3. Linia w kolorze bordowo-fioletowym określa poziom informowania mieszkańców, czyli moment kiedy średniodobowe stężenie pyłu PM10 jest równe, bądź przekracza wartość 200 µg/m3, natomiast linia w kolorze czerwonym określa poziom alarmowania mieszkańców, czyli moment gdy średniodobowe stężenie pyłu PM10 jest równe, bądź przekracza wartość 300 µg/m3.


Kawka
Strona internetowa dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu Miasta Opola, w ramach programu KAWKA
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu